۰
سعید عصمتی*

تـئــوری ایـران برای مقابله با کرونامـشـخـص شــد  

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۷
تـئــوری ایـران برای مقابله با کرونامـشـخـص شــد  
به گزارش عصر تعادل، برای مقابله با بیماری های همه گیر( پاندومی) دو رویکرد اصلی وجود دارد، یا باید همه کشور را ایزولاسیون و قرنطینه کرد و یا شرایز ایمنی گله ای را ایجاد کرد‌

در شرایط همه گیری ویروس کرونا در جهان، ووهان در چین اولین جایی بود که قرنطینه کرد و نمونه های دیگر مانند ایتالیا هم از رویکرد ایزولاسیون استفاده کردند.

در واقع، ایزولاسیون بدین معناست که افراد در شرایط مورد نیاز می‌توانند از خانه خارج شوند و آنچه مورد نیازشان هست را بگیرند اما قرنطینه نوعی حکومت نظامی است که دولت نیاز مردم را به در خونه آنها می‌برد.

در این میان اما ایران و انگلیس رویکرد متفاوتی در پیش گرفته اند که از آن به ایمنــی گلــه ای یاد می‌شود. 

اما ایمنی گله ای به چه معناست؟ پاندومی زمانی رو به کاهش می‌رود که  ۶۰تا۷۰ درصد مردم مبتلا شود و پس از آن بیماری رو به افول می‌رود و بتدریج کم می‌شود.
در ایمنی گله ای دو رویکرد وجود دارد؛ یکی این که رفت و آمدها رو به حداکثر برسانیم تا مردم هرچه سریع تر مبتلا شوند و نمودار به پیک خود برسد.
رویکرد دوم این است که جمعیت رو دهک بندی کنیم تا مردم به تدریج مبتلا شوند.
اما روش ایران، رویکرد اول در ایمنی گله‌ای است؛ یعنی تا هشتم فروردین ۶۰ درصد مردم به کرونا ویروس مبتلا شوند که تا آخر فروردین این روند کاهشی شود. 
در ایمنی گله‌ای انسان های زیادی می‌میرند اما پیک نمودار به سرعت رد می شود. این رویکرد برای دولت ها، دو مزیت دارد، یکی حذف انسان‌های ضعیف که هزینه‌های زیادی از جمله بیمه و درمان و غیره برای دولت ها دارند و دوم؛ سرعت بخشیدن به خارج شدن از پاندومی.
در شرایط کنونی ایران بر شکستن قرنطینه مانور می‌دهد و براساس ایمنی گله‌ای را عمل می‌کند. این کار درقم جواب داد و شمار مبتلایان قم کاهشی شده است اما ناگفته نماند با این رویکرد برآورد مرگ ۹/۳ درصد خواهد بود.

یکی دیگر از مصداق های اجرای این رویکرد، حضور خانم مهرناز اسدی در ویژه برنامه خبری بود. خانم اسدی گفت" که کرونا پاندومی شده و ۹۰ درصد مردم این ویروس را می گیرند، پس نگران نباشید تقریبا همه می‌گیرند." این جمله یعنی آمادگی دادن به مردم برای بی‌خیالی و شکستن قرنطینه.
در واقع میخواهند مردم قرنطینه را بشکنند که این امر به نفع دولت خواهد بود. چرا که هم از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کند و هم هدفش دنبال می‌شود.

در این میان نمکی وزیر بهداشت و درمان اختیاری ندارد و عروسک خیمه شب بازی بیش نیست. رئیس ستاد کرونا در اصل رئیس جمهور است که می‌گوید ما هیچ برنامه‌ای واسه قرنطینه نداریم.
 البته باید به یاد بیاوریم که سپاه گفت تا بیست و چهار ساعت آینده همه شهر را رو خلوت میکند و الحق در اصفهان این کار انجام شد اما به یک باره حکم عوض شد. چرا؟!
 ابتدا در شهر مغازه ها را پلمپ کردند ولی به یک باره دادستان اصفهان حکم باز کردن مغازه ها را داد، مردم هم با ذوق و شوق باز کردند.
امروز سیاست مقابله عوض شده و حسن روحانی رئیس جمهور رسماً اعلام کرد که هیچ شهری اجازه قرنطینه ندارد، این بدان معناست که مردم مبتلا شوند تا سطح ایمنی جامعه بالا برود همانند آنفولانزا؛ همان کاری که در مورد آنفولانزا که مثلا عمو زاده نیوکروناست جواب داد. 
در این مسیر، ژن nام ویروس که در واقع هر ویروس حاصل سی هزار بار تغییر کد ویروس است، در نهایت باعث ضعیف شدن و مرگ ویروس می شود؛ بدین معنا که فرد الف مبتلا می شود و بدنش ویروس را تضعیف می کند و س از آن به فرد فرد ب منتقل می‌شود و این روند ادامه پیدا می‌کند تا به فرد nام می‌رسد که در نهایت ویروس خیلی ضعیف شده است. تلفات در ابتدا بسیار زیاد است اما هرچی به فرد nام نزدیک می‌شویم تلفات کمتر می‌شود و متاسفانه در میان عده ای  قربانی می‌شوند.

*نویسنده: سعید عصمتی فعال مدنی و تهیه کننده سینما
کد مطلب : ۱۵۰۴۳۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}