۰

پیشروی روسیه در جنوب اوکراین

تاریخ انتشار
سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۹
پیشروی روسیه در جنوب اوکراین
رسانه‌های دولتی روسیه گزارش دادند که نیرو‌های مسکو به سمت دو شهر در منطقه زاپوریژیا در جنوب اوکراین پیشروی کرده‌اند؛ جایی که درگیری‌ها این هفته پس از چندین ماه رکود در جبهه‌ها شدت یافته است.
به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از الجزیره، ولادیمیر روگوف، یک مقام مستقر در روسیه در منطقه گفت که اقدامات تهاجمی در اطراف دو شهر متمرکز شده است: اوریخیف، در حدود ۵۰کیلومتری جنوب پایتخت منطقه‌ای تحت کنترل اوکراین، زاپوریژیا و هولیایپوله، در شرق. به نقل از خبرگزاری ریانووستی روگوف گفت: «خط مقدم به تحرک بیشتر رسیده است، به‌ویژه در دو جهت: اوریخیف و هولیایپوله.»
به گفته این آژانس خبر، او تصریح کرد که جنگ فعال در آن مناطق جریان دارد. این مقام روس مدعی شد که ابتکار عمل در دستان روس‌ها است. ارتش روسیه بعدا برای دومین روز متوالی ادعا کرد که پس از «عملیات تهاجمی» در منطقه زاپوریژیا «خطوط و مواضع سودمندتری» را در اختیار گرفته است. ارتش در ادامه گفت که مواضع اوکراینی را در روستای لژینو، خارج از مرکز منطقه زاپوریژیا که کامل به دست نیرو‌های اوکراینی نیفتاده، هدف قرار داده است. الجزیره نتوانست این گزارش‌ها را تایید کند.
ارتش اوکراین در گزارش روزانه خود در روز یکشنبه اعلام کرد که «بیش از ۱۵ شهرک تحت تاثیر آتش توپخانه» در زاپوریژیا قرار گرفته است. در اوایل این هفته، روگوف از یک «حمله محلی» در اطراف اوریخیف خبر داد و گفت ارتش روسیه کنترل روستای لو‌ب‌کوف در نزدیکی رودخانه دنیپر را به دست گرفته است. او همچنین در این هفته گفت که جنگ در منطقه جنوبی به‌شدت افزایش یافته است. جبهه جنگ در جنوب اوکراین اخیرا به‌طور قابل توجهی ساکت‌تر از شرق بوده است و مسکو در ماه نوامبر از شهر اصلی خرسون عقب‌نشینی کرد.
روسیه مدعی است که منطقه زاپوریژیا را به همراه سه منطقه دیگر اوکراین ضمیمه کرده است؛ اما آن را به‌طور کامل کنترل نمی‌کند. درحالی‌که مسکو بخش‌های وسیعی از بخش جنوبی منطقه را کنترل می‌کند، شهر اصلی آن زاپوریژیا و بخش شمالی آن در اختیار کی‌یف است.
این گزارش‌ها در حالی منتشر می‌شود که یک مقام روسی گفته است، دولت‌هایی که تسلیحات قوی‌تری به اوکراین می‌دهند می‌توانند باعث تراژدی جهانی شوند و کشورهایشان را نابود خواهند کرد. با این حال آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان گفت، آلمان آماده است به لهستان اجازه دهد تا تانک‌های لئوپارد ساخت آلمان را برای کمک به کی‌یف در مبارزه با حمله روسیه به اوکراین بفرستد، اگر ورشو چنین درخواستی را ارائه کند.
بائربوک روز یکشنبه پس از نشست سران فرانسه و آلمان در پاریس به تلویزیون ال‌سی‌آی گفت: «اگر این سوال از ما پرسیده شود، مانعی نخواهیم داشت.» او تصریح کرد: «ما می‌دانیم که این تانک‌ها چقدر مهم هستند و به همین دلیل است که اکنون با شرکای خود درباره این موضوع بحث می‌کنیم. ما باید مطمئن شویم که جان مردم نجات می‌یابد و قلمرو اوکراین آزاد می‌شود.»
به نظر می‌رسد که این اظهارات نشان می‌دهد که برلین آماده است تا به کشور‌های اروپایی اجازه دهد تا تانک‌های ساخت آلمان را به اوکراین تحویل دهند؛ درحالی‌که فشار کی‌یف و سایر متحدانش برای چنین اقدامی افزایش یافته است. بر اساس توافق‌نامه، کشور‌ها نمی‌توانند تانک‌های آلمانی را بدون تایید برلین ارسال کنند. تاکنون هیچ تانک جنگی اصلی طراحی شده غربی برای نبرد دفاعی در برابر نیرو‌های متجاوز روسیه به اوکراین تحویل داده نشده است. اوکراین بار‌ها از متحدان غربی خود خواسته است تا کمک‌های نظامی بیشتر و سریع‌تری را به این کشور جنگ‌زده ارائه کنند. هر روز تاخیر در ارسال این کمک‌ها به گفته مقامات کی‌یف، برابر با مرگ اوکراینی‌ها است.
میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهور اوکراین روز شنبه گفت: «سریع‌تر فکر کنید و تصمیم بگیرید.» ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس سفلای روسیه هشدار داد که تصمیم کشور‌ها برای تامین تجهیزات اوکراین منجر به «فاجعه جهانی» خواهد شد. او گفت: «اگر واشنگتن و ناتو سلاح‌هایی را تهیه کنند که برای حمله به شهر‌های آرام، استفاده شود، با سلاح‌های قوی‌تر، تلافی خواهند کرد.»
کد مطلب : ۱۵۵۸۳۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}