۰

تفاوت قیمت دلار سهمیه‌ای و آزاد

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۰۵
تفاوت قیمت دلار سهمیه‌ای و آزاد
فروش ارز سهمیه‌ای از روز سه‌شنبه چهارم بهمن رسما وارد مرحله جدیدی شد. با اتمام عمر هفت‌ماهه دلار توافقی، حالا متقاضیان خرید ارز سهمیه‌ای بدون نیاز به ثبت‌نام و دریافت نوبت می‌توانند از هر صرافی پنج هزار یورو که الان معادل پنج هزار و ۴۳۴ دلار است، دریافت کنند و نرخ این ارز براساس رقم اعلام شده در بازار متشکل ارزی محاسبه می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی با اعلام این موضوع، علت حذف ارز توافقی را به برچیدن رانت به‌وجود آمده از اختلاف بین نرخ بازار آزاد و بازار متشکل ارزی ارتباط داد. احتمالا به همین دلیل در اولین روزی که متقاضیان دریافت ارز سهمیه‌ای می‌توانستند تا سقف پنج هزار و ۴۳۴ دلار دریافت کنند، نرخ دلار در بازار متشکل ارزی برای اولین بار به محدوده ۴۲ هزار تومان رسید و به ارقام اعلامی در بازار آزاد نزدیک شد. با این حال کسی که روز سه‌شنبه پنج هزار و ۴۳۴ دلار را به‌عنوان سقف دریافت ارز سهمیه‌ای خریده، چیزی نزدیک به ۲۳۰ میلیون تومان پرداخت کرده که خرید این میزان دلار حتی با اضافه شدن کارمزد نیم‌درصدی صرافی، نسبت به بازار آزاد هزینه کمتری داشته است.
 
 شرایط خرید دلار سهمیه‌ای حالا دستخوش تفاوت‌هایی شده است. بانک مرکزی روز یکشنبه دوم بهمن اعلام کرد از روز سه شنبه این هفته، سقف دریافت ارز سهمیه‌ای که تا پیش از این دو هزار یورو بوده، به پنج هزار یورو افزایش پیدا می‌کند. فردای آن روز بانک مرکزی شرایط خرید ارز سهمیه‌ای را مشخص کرد و معلوم شد متقاضیانی که تا الان برای دریافت سهمیه دو هزار یورویی اقدام کردند، نمی‌توانند برای خرید سهمیه جدید که پنج هزار یورو است، اقدام کنند. به‌این ترتیب این افراد دست‌کم باید دو ماه دیگر صبر کنند. از طرفی شرایط دریافت ارز سهمیه‌ای نشان میدهد، این سهمیه فقط به افراد بالای ۱۸ سال تعلق می‌گیرد. از طرفی هر شخص فقط سالی یک بار امکان ثبت‌نام برای دریافت ارز سهمیه‌ای را دارد.
کد مطلب : ۱۵۵۸۷۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما

کلام امیر
لَا غِنَى كَالْعَقْلِ، وَ لَا فَقْرَ كَالْجَهْلِ، وَ لَا مِيرَاثَ كَالْأَدَبِ، وَ لَا ظَهِيرَ كَالْمُشَاوَرَةِ.

امام(عليه السلام) فرمود: هيچ ثروتى چون عقل، و هيچ فقرى چون نادانى نيست. هيچ ارثى چون ادب، و هيچ پشتيبانى چون مشورت نيست.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_13_BLOCK}